Hava Kilidi, Eklüs, Rotary Valve, Airlock

Hava Kilidleri, genellikle hava ile toz-granül formundaki ürünlerin seperasyonu yada birleştirilmesini sağlamak amacı ile kullanılan mekanik cihazlardır. Hava kilidinin ( rotary valve) içindeki kanat şeklindeki rotor, giriş ve çıkış arasında maximum düzeyde sızdırmazlığı sağlar.

Eklüs ise hava kilidi özelliklerinden sadece hada ile hammaddeyi birbirine karıştırma işlemini yapar. Temel olarak pnömatik sistemlerde, transfer edilecek hammaddeyi iletim hattına düşürmek için kullanılan , hava ile ürünün orantılı olarak birbirine karışmasını sağlayan mekanik cihaza verilen  genel iseme eklüs denir. Hava kilidi üzerinden tanımlama yapacak olursak, hava kilidinin boru giriş çıkışlı modeli olarak da ifade edebiliriz. Hatta yaygın olarak kapsel ismi de kullanılanlar arasındadır. 

Üretimini yapmış olduğumuz eklüs- hava kilidleri genellikle 0.1-0.2mm töleransında çalışmaktadır. Proseslerin ve kullanılacak hammaddelerin ısısı , basıncı sınıfı, aşındırıcı etkisine göre ise kanat töleransları yapısal olarak farklılık gösterebilir.
Yüksek sıcaklık da çalışan prosesler, metallerin ısı ile oluşan uzama değerlerinden dolayı hava kilidi yapısının değişmesine neden olurlar. Aynı durum agresif ve korozif hammadde proseslerinde kullanılan hava kilidleri için de geçerlidir. Yani farklı proseslerde farklı hava kilidleri kullanılması gerekir.

Üretimini yaptığımız hava hava kilidleri hububat sektöründeki hava kilidleri (rotary valve) ile aynı görülse de teknik ve yapı olarak farklılık gösterip daha çok kimya, madencilik, sanayii ve gıda sektörüne uygundur. 

eklüs

Hava Kilidi Uygulamaları & - Rotor Tipleri