Ø220mm  Hava Kilidi (Kare-Yuvarlak-Blow Thru)

hava kilidi , eklüs, hücre tekerikare hava kilidi ve hücre tekeri

5m3/saat kapasiteye sahip olan hücre tekeri - hava kilidi, giriş ölçüsü ve kapasitesinden dolayı çok yaygın bir kullanıma sahiptir. Özellikle siklon altlarında , ürün çıkışlarında ve besleme sistemlerin başında kullanılır. Hava Kilidleri, genellikle hava ile toz-granül formundaki ürünlerin seperasyonu yada birleştirilmesini sağlamak amacı ile kullanılan mekanik cihazlardır. Hava kilidinin ( rotary valve) içindeki kanat şeklindeki rotor, giriş ve çıkış arasında maximum düzeyde sızdırmazlığı sağlar.

Üretimini yapmış olduğumuz hava kilidleri genellikle 0.1-0.2mm töleransında çalışmaktadır. Proseslerin ve kullanılacak hammaddelerin ısısı , basıncı sınıfı, aşındırıcı etkisine göre ise kanat töleransları yapısal olarak farklılık gösterebilir.
Yüksek sıcaklık da çalışan prosesler, metallerin ısı ile oluşan uzama değerlerinden dolayı hava kilidi yapısının değişmesine neden olurlar. Aynı durum agresif ve korozif hammadde proseslerinde kullanılan hava kilidleri için de geçerlidir. Yani farklı proseslerde farklı hava kilidleri kullanılması gerekir.

Üretimini yaptığımız hava hava kilidleri hububat sektöründeki hava kilidleri (rotary valve) ile aynı görülse de teknik ve yapı olarak farklılık gösterip daha çok kimya, madencilik, sanayii ve gıda sektörüne uygundur.

Hava Kilidi-Hücre Tekeri ST37,ST 52,Özel Alaşımlı Ağır Sanayi dökümleri, NiHard , Karbon çelik ve AISI-304 AISI-316 Paslanmaz olarak üretilmektedir.


Hücre Tekeri Yataklama tipleri, sızdırmazlık elemanları salmastra,mekanik  salmastra, keçe ve yine prosese göre farklılık gösterilebilir. Hava KilidiHücre Tekerlerinin iç Rotorlar bıçaklı, Yuvarlatılmış tip, Ayarlanabilir kanatçık tipli, Sıyırıcılı, Polyamid... Vs gibi tamamı ile uygulacanacak proses ile ilgili olarak sayısız değişiklikler gösterebilir. Bu değişkenlerin biri de hava kilidinin kullanılacak malzemenin granül yapısı ve yapısı ile ilgili olarak giriş tipidir.

hava kilidi kapasite

cad                   cad           cad

Ø220mm  Kare Hava Kilidi         Ø220mm  Yuvarlak Hava Kilidi            Ø220mm  Eklüs

Hava Kilidi Uygulamaları & - Rotor Tipleri