Ø320mm  Hava Kilidi (Kare-Yuvarlak-Blow Thru)

320mm hava kilidihava kilidi uzun

20m3/saate kadar kapasitesine varan Hava Kilidleri- Eklüsler, genellikle hava ile toz-granül formundaki ürünlerin seperasyonu yada birleştirilmesini sağlamak amacı ile kullanılan mekanik cihazlardır. Hava kilidinin ( rotary valve) içindeki kanat şeklindeki rotor, giriş ve çıkış arasında maximum düzeyde sızdırmazlığı sağlar.

Üretimini yapmış olduğumuz hava kilidleri genellikle 0.1-0.2mm töleransında çalışmaktadır. Proseslerin ve kullanılacak hammaddelerin ısısı , basıncı sınıfı, aşındırıcı etkisine göre ise kanat töleransları yapısal olarak farklılık gösterebilir.
Yüksek sıcaklık da çalışan prosesler, metallerin ısı ile oluşan uzama değerlerinden dolayı hava kilidi yapısının değişmesine neden olurlar. Aynı durum agresif ve korozif hammadde proseslerinde kullanılan hava kilidleri için de geçerlidir. Yani farklı proseslerde farklı hava kilidleri kullanılması gerekir.

Üretimini yaptığımız hava hava kilidleri hububat sektöründeki hava kilidleri (rotary valve) ile aynı görülse de teknik ve yapı olarak farklılık gösterip daha çok kimya, madencilik, sanayii ve gıda sektörüne uygundur.

Hava Kilidi-Hücre Tekeri ST37,ST 52,Özel Alaşımlı Ağır Sanayi dökümleri, NiHard , Karbon çelik ve AISI-304 AISI-316 Paslanmaz olarak üretilmektedir.


Hücre Tekeri Yataklama tipleri, sızdırmazlık elemanları salmastra,mekanik  salmastra, keçe ve yine prosese göre farklılık gösterilebilir. Hava KilidiHücre Tekerlerinin iç Rotorlar bıçaklı, Yuvarlatılmış tip, Ayarlanabilir kanatçık tipli, Sıyırıcılı, Polyamid... Vs gibi tamamı ile uygulacanacak proses ile ilgili olarak sayısız değişiklikler gösterebilir. Bu değişkenlerin biri de hava kilidinin kullanılacak malzemenin granül yapısı ve yapısı ile ilgili olarak giriş tipidir.

hava kilidi 320mm                  320mm hava kilidi cad            320mm hava kilidi cad 

Ø320mm Boru Giriş Çıkış(eklüs)       Ø320mm Kare-Uzun                      Ø320mm Yuvarlak  

Hava Kilidi Uygulamaları & - Rotor Tipleri