Ni-Hard Hava Kilidleri


Özellikle madencilik sektöründe , kum, kül, mikronize kalsit, dolamit, çimento, quvarz gibi içinde aşındırıcı hammaddeler içeren proseslerde kullanılan hava kilidleri eşdeğerlerinden farklı bir yapıya sahip olmalıdır. Bu farklılıklar prosesin kesintisiz ve doğru çalışmasını sağlayacaktır.

Bu farklılıklar üç şekilde incelenebilir.

1-Sızdırmazlık elemanları (salmastra- keçe -vs)

2-Aşınmaya uygun gövde yapısı (kaplama yada özel alaşımlı çelik, Ni-Hard, Karbür tarzı kaplamalar)

3-Alaşımlı çelik Rotorlar (Ni-Hard, Hardox, Karbür tarzı kaplamalar)

hava kilidi iç yapısı blow thru hava kilidi standart harici yataklama hava kilidi
Her ne kadar farklı özelliklerde hava kilidi – rotary valve nin ömrünü uzatsa da genel olarak ele alınabilecek özellikler bunlardır. Üretimini yapmış olduğumuz tüm çaplardaki hava kilidleri , istenilen opsiyonel özelliklerde imal edilebilir yapıya sahiptir.

Ayrıca tüm bunlara ek olarak sistem basınç altında çalışıyorsa, mevcut basınç tüm sistemi daha fazla yük altında bırakacak ve aşınma sürecini hızlandıracaktır. Hava ile karışık aşındırıcı hammadde özellikle sızdırmalık elemanlarından dışarı doğru hareket etmeye çalışır ve bu harekette zaman içinde önce sızdırmazlık elemanlarına zarar vererek ortamda toza neden olacaktır. Akabinde ise gövde ve kapakların zarar görmesine neden olacaktır.

Yukarıda açıklamasını yaptığımız sürecin yaşanmaması ve bu doğal sürecin kontrollü bir şekilde uzatılması için doğru seçim yapılması gerekir. Bu tür aşındırıcı proseslerde ürün mutlak bir ömüre sahiptir. Burada önemli olan zamansız duruşa neden olmamaktır. Ayrıca hava kilidi zarar görse de çalışmasına devam etmesi ve 7/24 çalışan tesislerde ilk planlı duruşa kadar idare etmesidir.

asınmiş hava kilidi   hava kilidi rotor

 

Hava Kilidi Uygulamaları & - Rotor Tipleri